Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Wyjazd do Pucka

Dzięki współpracy Fundacji Nad Bugiem i wyszkowskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej młodzież z grupy streetworkerskiej mogła uczestniczyć w wyjeździe i uroczystościach dotyczących 95 rocznicy zaślubin Polski z morzem.


Z wyjazdu skorzystała dwójka dziewcząt najstarszych wiekiem i stażem w grupie pedagogiki niekonwencjonalnej – poprzednia i obecna liderka grupy. Dziewczęta od dłuższego już czasu przejawiały duże zainteresowanie sportem, survivalem i historią, w tym historią polskiej Marynarki Wojennej. Mają na swoim koncie wiele przeczytanych na ten temat książek, godzin rozmów, udziałów w wystawach i prelekcjach poświeconych tej tematyce. Teraz dzięki uprzejmości pana komandora Juliana Bielawskiego mogliśmy zobaczyć miejsca, przedmioty i uczestniczyć w wydarzeniach, o których dotąd tylko rozmawialiśmy.


Zapoznaliśmy się z uzbrojeniem obecnie używanych okrętów. I to na żywo. Nie tylko zobaczyliśmy, ale i dotknęliśmy prawdziwego działa przeciwlotniczego i wyrzutni rakiet bliskiego zasięgu. Przyjrzeliśmy się z bliska sylwetkom współczesnych samolotów i okrętów. Dużym przeżyciem był dla nas udział w strzelaniu taktycznym na strzelnicy multimedialnej z wykorzystaniem prawdziwych karabinków. Poczuliśmy się jakbyśmy uczestniczyli w prawdziwych działaniach bojowych. I to wszystko pod czujnym okiem zawodowych marynarzy i instruktorów Akademii Marynarki Wojennej.


Po emocjonującym pobycie w Akademii pojechaliśmy do Pucka. Tu po zakwaterowaniu odbyliśmy wieczorny trening na plaży. Towarzyszyły nam ciekawskie łabędzie. Trening zakończyliśmy kąpielą w zatoce (obie dziewczyny należą do Wyszkowskiego Klubu Morsa!). Rankiem następnego dnia powtórzyliśmy trening i kąpiel. Po śniadaniu wzięliśmy udział w uroczystościach Ligi Morskiej i Rzecznej na zabytkowym puckim rynku. Uświetniła je orkiestra wojskowa. Barwny korowód różnych delegacji w mundurach i strojach historycznych i współczesnych przemaszerował w stronę portu, gdzie odbywały się główne uroczystości. Tam ze śmigłowca zrzucone zostały kwiaty na wodę.


Po południu spełniło się kolejne nasze marzenie, tyle razy przywoływane podczas rozmów o wojnach na morzu. Pojechaliśmy do Gdyni, a tam weszliśmy na pokład byłego polskiego okrętu flagowego, weterana II Wojny Światowej – ORP „BŁYSKAWICĘ”. Na świecie są tylko trzy takie okręty-muzeum. Wśród nich nasza „BŁYSKAWICA” jest najstarsza.


Dzięki oprowadzającemu nas marynarzowi poznaliśmy losy okrętu z czasów wojny i służby po jej zakończeniu. Przyjrzeliśmy się modelom i posłuchaliśmy historii innych polskich okrętów. Na koniec zrobiliśmy wspólne zdjęcia.


Szybko biegnący czas zmusił nas w końcu do obrania kursu na Wyszków. W drodze powrotnej podsumowaliśmy wyjazd. Rozmowy koncentrowały się na morzu, okrętach i służących na nich ludziach.


Andrzej Grajczyk
Opracowanie i publikacja: Artur Laskowski


Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków i realizowanego od 2015 roku przez Fundację Nad Bugiem.


Umieszczono: 14.04.2015 r., godz. 19.40

Nasi Darczyńcy

  • Kapitał Ludzki - Unia Europejska, Europejski Fundusz Społeczny
  • Gmina Wyszków
  • Fundacja Wspólna Droga - United Way Polska