Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Wiosenne bagna

10 kwiecień. Piękna, słoneczna pogoda i aż coś się chce zrobić na świeżym powietrzu. Rzucamy młodzieży pomysł wyjścia na bagna. Odzew jest natychmiastowy. Idziemy!


Młodzieży z grupy streetworkingu – starszych dziewcząt, które młodszym uczestnikom zajęć wielokrotnie o bagnach już opowiadały – zachęcać nie trzeba. One gotowe są iść zaraz. Młodsze z widoczną niecierpliwością o wszystko wypytują. Dołącza do nas już tradycyjnie kila osób – dziewcząt i chłopców z wyszkowskiego Liceum Bezpieczeństwa Publicznego. W większości wszyscy się już znają z różnych, wspólnych akcji, chociaż na bagna niektórzy z nich idą pierwszy raz.


Tradycyjnie na początku krótki instruktarz. Zaopatrujemy się w długie kije i ruszamy. Od razu pojawiają pierwsze emocje.
– Ja tam nie wejdę!
– Ale klimat!
– Ale dżungla!
– Kurcze, nogi nie mogę wyciągnąć!
– Ciesz się, że komarów nie ma.


Wystrzeliwują w przestrzeń takie i tym podobne komentarze. Wystarczy jednak przejść pierwsze 200 m malowniczą, bagienną trasą wśród wysokiej, zeschłej trawy przeplecionej świeżą zielenią wschodzących pałek i tataraku, by wszyscy poczuli się jak weterani bagiennych wypraw.


Instruują się wzajemnie, jak najlepiej wykorzystać kij, jak pokonać kolejną przeszkodę. Zachwycają się budzącą się z zimowego letargu przyrodą. Z entuzjazmem pokazują sobie przebiegającego nieopodal dzika. Robią zdjęcia. Atmosfera pełna przygody i radości.


W końcu przychodzi czas na odpoczynek. Dochodzimy do wydmy, gdzie rozpalamy ognisko i pieczemy kiełbaski. Świeże powietrze, zmęczenie, które już każdy z nas odczuwa, wpływa bardzo pozytywnie na apetyty. Do jedzenia nikogo nie trzeba zachęcać. Kubki z herbatą przechodzą z rąk do rąk.


Gdy po kolejnych 2 godzinach marszu kończymy wyprawę, pojawiają się jak zwykle pytania: czy w maju będziemy mogli przyjść tu raz jeszcze?


Andrzej Grajczyk
Opracowanie i publikacja: Artur Laskowski


Grupa pedagogiki niekonwencjonalnej działa w ramach projektu dofinansowanego przez gminę Wyszków i realizowanego od roku 2015 przez Fundację Nad Bugiem.


Umieszczono: 17.05.2015 r., godz. 12.13

Nasi Darczyńcy

  • Gmina Wyszków
  • 5 o'clock The School of English - Szkoła językowa w Wyszkowie
  • Fundacja Wspólna Droga - United Way Polska
  • Kapitał Ludzki - Unia Europejska, Europejski Fundusz Społeczny